Poruszanie się po artykule
Część osób uważa nawet, że deprecjacja waluty a dewaluacja to to samo. Tak jednak nie jest. Czym jest dewaluacja? Dewaluacja to spadek wartości waluty względem waluty zagranicznej, ale w odniesieniu do systemu stałych kursów walutowych. To znaczy, że dochodzi do niej na skutek działania państwa a dokładniej rządu lub władz monetarnych.
To ile jest ona warta zależy od tego, czy jest na nią większy popyt czy podaż. Znaczny wpływ na kształtowanie się relacji kursowych ma również wysokość stóp procentowych. Jeśli chodzi o deprecjację, dochodzi do niej, kiedy te są deprecjacja waluty krajowej obniżane. Wysokość stóp procentowych oddziałuje na całą gospodarkę a w tym na wartość pieniądza. Kiedy Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o ich obniżeniu, w krótkim czasie może dojść do osłabienia waluty, czyli deprecjacji.
Kiedy te są coraz droższe, stają się mniej atrakcyjne zwłaszcza jeżeli chodzi o handel międzynarodowy. Mówiąc inaczej, zagraniczni konsumenci chcą ich kupować coraz mniej.
Tym sposobem dochodzi do obniżenia popytu i sprzedaży waluty krajowej. Rosnące znaczenie importu Jak można było zauważyć na poprzednim przykładzie, przyczyną deprecjacji jest nie tylko obniżenie stóp procentowych ale mówiąc ogólniej spadek popytu na daną walutę. Możemy mieć z nim do czynienia także w przypadku https://traderprof.com/ rosnącego popytu na towary zagraniczne. Konsumenci, aby móc kupić dane dobro za granicą muszą wymienić walutę krajową na zagraniczną. Tym samym przy rosnącym imporcie spada na nią popyt a rośnie podaż i dochodzi do jej osłabienia. Kolejną przyczyną deprecjacji jest wzrost cen towarów i usług w danym kraju.
Ochrona przed ujemnym saldem + Regulowany przez KNF Polski support 24/7+ Regulowany przez CySEC, ASIC, FCA + Niskie spready, brak prowizji
Przyjmijmy, że za dane dobro za granicą trzeba zapłacić 10 EUR. Kiedy kurs EUR/PLN = 4 jego koszt w przeliczeniu na walutę krajową wynosi 40 złotych. Jeżeli kurs rośnie do 4,5, czyli kiedy mamy do czynienia z deprecjacją złotego, to samo dobro będzie kosztować już 45 złotych.
Na skutek podwyższenia cen w kraju, dochodzi do spadku popytu na daną walutę, co przy stałej podaży skutkuje obniżeniem jej wartości w stosunku do innych walut, czyli deprecjacji. To ile warta jest waluta ma ogromny wpływ na sytuację gospodarczą w danym kraju. Jeśli ta się osłabia, mamy do czynienia m.in. ze zmniejszeniem siły nabywczej waluty, a co za tym idzie z droższym importem i tańszym eksportem. Na skutek spadku wartości waluty krajowej dochodzi także do zwiększenia kosztów obsługi długu zagranicznego. Jednym z ważniejszych skutków, jakie niesie za sobą deprecjacja pieniądza jest wzrost cen dóbr importowanych. Dobrze można zauważyć to na przykładzie.
+ Darmowe powiadomienia email oraz pushSprawdź ofertęKonto DEMORECENZJA ETORO200 USDPlatformy: eToro, WebTrader, OpenBook Waluty rachunków: USD+ Trading społecznościowy + Regulowany deprecjacja waluty krajowej przez FCA Ostrzeżenie o ryzyku Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy. Zjawiska ekonomiczne mogą mieć wiele przyczyn. Tak też jest w przypadku deprecjacji. Jak już wspomnieliśmy, na cenę waluty w dużej mierze oddziałuje rynek.
Kiedy stopy procentowe zostają obniżone, w danym kraju mamy do czynienia ze spadkiem rentowności depozytów. https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_do_akcji Wtedy też z rynku wycofują się inwestorzy zagraniczni a także część inwestorów krajowych.
Ma to wiązek z tym, że złotówka w stosunku do euro traci na wartości i można za nią kupić mniej. Deprecjacja waluty ma wpływ także na eksport. Jak już wspomnieliśmy, zmniejszenie jej wartości sprawia, że jest on tańszy. Również warto przedstawić to na przykładzie. Kiedy kurs EUR/PLN wynosi 4 towar o wartości 50 złotych za granicą kosztuje 12,50 EUR..